اصفهان

 ایران‌شناسی: استان اصفهان  

  شاهین شهر  

شاهین‌شَهر از شهرهای استان اصفهان است. این شهر در شهرستان برخوار و میمه قرار دارد. شاهین‌شهر در ۱۷ کیلومتری شمال شهر اصفهان و در حد فاصل دو اتوبان معلم و آزادگان که از دو جهت جاده اصفهان را به تهران متصل می‌کند، واقع شده‌است.


نقشه راه های شاهین شهر؛ نقشه شاهسن شهر اصفهان
نقشه راه های شاهین‌شهر


این شهر شهری تقریباً جدید است، اما با وجود تازگی رشد زیادی داشته‌است. شاهین‌شهر در منطقه‌ای به نام امیرآباد بنیان نهاده شده، به علت اینکه نقشه آن به صورت یک شاهین بود، شاهین شهر نامیده شد. دانشگاه صنعتی مالک اشتر و نیز هواپیما سازی ایران در این شهر قرار گرفته‌است. بسیاری از مردم را مهاجران خوزستانی‌ زمان جنگ ایران و عراق تشکیل می‌دهند. لهجه مردم بیشتر لهجه فارسی معیار است. زبان‌های رایج فارسی معیار و لری بختیاری است.

ارامنه مسیحی نیز از اقلیتهای قومی این منطقه به‌شمار می‌آیند که با حدود ۸۰۰۰ نفر جمعیت (به همراه زرتشتیان و بهائیان) از ساکنین قدیمی این شهرستان می‌باشند.

منابع:
anobanini
fa (dot) wikipedia (dot) org

  قلعه مورچه خورت، قلعه باستانی و قدیمی روستای مورچه خورت؛ شاهین شهر؛ اصفهان  

قلعه باستانی مورچه خورت؛ قلعه مورچه خور؛ شاهین شهر؛ اصفهان

در فاصله پنجاه كيلومتري اصفهان يا يك منزلي اين‌شهر درميان دشتي وسيع كه اطراف و جوانب‌ آنرا كوهها و تپه‌هاي مرتفعي احاطه كرده است قصبه‌اي وجود دارد كه آنرا مورچه‌خوار يا مورچه خورتش می نامند. وجه تسميه ‌آن معلوم نيست. البته حکایتی در میان اهالی معروف است که هرچند دور از ذهن به نظر می رسد اما شنیدن آن خالی از لطف نیست.

ادامه مطلب »