هرمزگان

 ایران‌شناسی: استان هرمزگان  

  جزيره کيش  

محل اسکان مناسب در این جزیره: هتل مریم
----------------------------------------------------------------------
تور مناسب برای این جزیره: برای معرفی خود در اینجا، کلیک کنید
----------------------------------------------------------------------

جزیره کیش
یکی از مناطق توریستی خلیج فارس و استان هرمزگان می باشد که سالانه صدها هزار نفر برای گذراندن تعطیلات خود به این جزیره زیبا سفر می کنند. این جزیره با داشتن دریای پاک و زلال، سواحل شنی دیدنی، شبهای زیبا، مراکز خرید عالی و اماکن تفریحی زیادی همچون شهر تاریخی حریره، کشتی یونانی، ساحل تفریحی، باشگاه ورزشهای دریایی، پارک دلفینها، قایق کف شیشه ای، آکواریوم، شهر زیرزمینی و... اقامت مسافران را فراموش نشدنی و خاطره انگیز می کند.


آکواریوم جزیره کیش؛ عکس از آنوبانینی
آکواریوم جزیره کیش


بر اساس سرشماری بهمن 1379، جزیره كیش دارای حدود 16500 نفر جمعیت است. از این تعداد حدود 1400 نفر بومیانی هستند كه در منطقه سفین زندگی می كنند و بقیه كسانی هستند كه عمدتا در طول ده سال گذشته به كیش مهاجرت كرده اند. همزمان با توسعه توریستی و تجاری جزیره بخشی از این افراد به كارهای خدماتی رو آورده اند و بقیه از طرق سنتی به امرار معاش می پردازند. ماهیگیری و دامپروری در میان بومیان معمول است. تجار محلی و بومی در بازار سفین به كار مشغول هستند. فضا و معماری سنتی این بازار یادآور بازارهای سنتی و قدیمی سرزمین ایران است.


بازارهای دیدنی کیش؛ عکس از آنوبانینی
بازارهای دیدنی کیش


جزیره کیش دارای ساختار مرجانی است. جزایر مرجانی معمولا بر اثر گسترش انواع مرجانها و مواد آلی دیگر بر روی طاقدیس ها، گنبدهای نمکی و مواد آتشفشانی تشکیل می شوند.
طول جزیره کیش در حدود ۱۲ کیلومتر از جهت مشرق تا مغرب، و عرض آن حدود ۷ کیلومتر و مساحت آن حدود ۹۰ کیلومتر مربع است. جزیره کیش به شکل بیضی می باشد و حدود 30 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. ارتفاع وسط جزیره از اطرافش بیشتر است؛ اما ارتفاع اطراف کیش از سطح آب در بعضی نقاط از یک متر هم کمتر است. قسمت شمالی جزیره دارای آب زیرزمینی شیرین است. چاهایش کم عمق می باشد به اندازه‌ای که در بعضی جاها عمق چاه از یک متر هم کم تر است. باغ‌های نخل خرما در کیش وجود دارد.


راهنما و نقشه گردشگري جزيره دیدنی کيش
راهنما و نقشه گردشگری جزیره کیش


فاصله کیش از راه دریا و توسط قایق تا بندر لنگه، حدود ۹۰ دقیقه و تا بندر چارک حدود نیم ساعت است. فاصله مستقیم کیش تا بندر عباس ۴۰۰ کیلومتر و فاصله آن تا دوبی ۲۰۰ کیلومتر می باشد.

منابع:
anobanini
kishcarpet (dot) com
kishalighapoo (dot) com
kishtpc (dot) com
fa.wikipedia (dot) org

  اسکله تفریحی (اسکله تفريحي جزيره کيش- جت اسکی، قایق پدالی، ماهیگیری، غواصی)  

 اسكله تفریحی مجموعه‌ای است از امكانات تفریحی از قبیل جت اسكی، قایق های پدالی (با ظرفیت چهارنفر)، قایق های ماهیگیری، قایق های پارویی، سه چرخه های آبی، امكانات غواصی و قایق های كف شیشه‌ای كه گردشكران از آن برای تماشای دنیای شگفت انگیز آبزیان زیبای خلیج فارس استفاده می كنند. مجموعه اسكله تفریحی كه در مجاورت چند مجموعه تفریحی دیگر قرار گرفته است بسیار مورد استقبال گردشگران و خانواده ها قرار می گیرد.

ادامه مطلب »

  بوستان آهوان (محل نگهداری شیر، آهو، شغال، میمون، گوزن، انواع پرندگان در جزیره کیش)  

بوستان آهوان (محل نگهداری شیر، آهو، شغال، میمون، گوزن، انواع پرندگان در جزیره کیش)، عکس از

بوستان آهوان با 2 هكتار مساحت در انتهای خیابان فردوسی جزیره کیش قرار دارد و دارای 17 قفس برای نگهداری از انواع حیوانات می باشد. شیر، آهو، روباه، شغال، میمون، گوزن و انواع پرندگان در بوستان آهوان نگهداری می شوند. آهوها برخلاف سایر حیوانات كه در قفس نگهداری می شوند به صورت آزاد در این بوستان زندگی می‌كنند. همچنین در این بوستان، وسایل بازی كودكان نیز نصب شده است.

ادامه مطلب »

  کشتی یونانی (کشتي به گل نشسته يوناني جزیره کیش)  

در غرب جزیره زیبای کیش و در نزدیكی مجتمع غروب كیش، كشتی عظیم الجثه ای در سواحل نیلگون آرمیده كه به كشتی یونانی معروف شده است. كشتی یونانی از نظر تاریخی قدمت و اهمیت چندانی ندارد. در تاریخ چهارم مرداد ماه 1345 این كشتی كه از بندر امام خمینی عازم یونان بوده به گل نشست و هشتاد روز تلاش اورینوكو، یدك‌كش هلندی برای بیرون كشیدن این كشتی به ثمری نرسید.

ادامه مطلب »

  کاریز (شهر زیرزمینی و قنات های قدیمی جزیره کیش؛ کاريز)  

قنات یكى از باشكوه ترین ابداعات ایرانیان است. در گذشته جزیره كیش داراى 3 رشته قنات بوده که در حال حاضر با استفاده از تونل هاى یكى از قناتها، مجموعه اى دیدنى و تفریحى در زیر زمین احداث شده است. کاریز یا شهر زیرزمینی کیش، در عمق 16 متری زیر زمین قرار دارد. سقف آن هشت متر ارتفاع و بیشتر سقف آن مملو از سنگواره، صدف و مرجان هایی است که با نظر کارشناسی 270 تا 570 میلیون سال قدمت دارد و تک تک آن شناسایی شده و دارای شناسنامه رسمی است.

ادامه مطلب »

  شهر باستانی حریره (شهر قدیمی و باستانی حريره؛ جزیره کیش)  

شهر باستانی حریره (شهر قدیمی و باستانی حريره؛ جزیره کیش)

بسیاری از مسافرانی كه به جزیره كیش سفر می كنند؛ نمی توانند باور كنند كه این جزیره در روزگارانی بسیار دور، منطقه آبادی بوده و یكی از قطب های تجارت میان چین و اروپا و شمال آفریقا بوده است. گرچه هنوز بررسی های باستان شناسی وسیعی در نقاط مختلف جزیره به عمل نیامده، اما در هر گوشه جزیره کیش می توان آثاری از گذشتگان را مشاهده كرد كه هر كدام یادآور دوران مجد و عظمت این جزیره بوده است.

ادامه مطلب »

  درخت سبز جزیره کیش (درخت کهنسال و قدیمی لور جزيره کيش)  

درخت سبز جزیره کیش (درخت کهنسال و قدیمی لور جزيره کيش)

درخت سبز، كهنسال‌ترین درخت "لور" جزیره کیش است و احتمالا بین 500 تا 600 سال عمر دارد. بر شاخه های این درخت، گره هایی با نخ یا پارچه زده شده است كه در نگاه اول آن را به نوعی مقدس می نمایاند. گروهی از مردم عقیده دارند كه این درخت شگون دارد و به همین دلیل به قصد برآورده شدن نیازشان پارچه‌هایی به شاخه‌های آن می‌بندند.  یكی دیگر از عوامل جذابیت مجموعه درخت سبز همجواری آن با شهر تاریخی حریره است كه به گردشگران امكان می دهد ضمن بازدید از بقایای شهر تاریخی حریره دقایقی را در زیر سایه آن به استراحت بگذرانند.

ادامه مطلب »

  سواحل جزیره کیش (ساحل مرجانی، زیبا و دیدنی جزيره کيش)  

سواحل جزیره کیش (ساحل مرجانی، زیبا و دیدنی جزيره کيش)

خاك كیش دارای ساختار مرجانی است و با رنگ نقره فام در زیر آفتاب از درخشندگی خیره‌كننده‌ای برخوردار است. این ویژگی را بسیاری از سواحل دنیا كه از ماسه خاكستری پوشیده شده اند، ندارند. آب دریا در ساحل این جزیره شفاف و روشن است به طوری که تا فاصله‌ای دور می توان كف دریا را به راحتی تماشا كرد. كارشناسان محیط ‌زیست این خاصیت را به وجود مرجان‌ها در پیرامون جزیره نسبت می دهند و معتقدند كه مرجان ها به صورت طبیعی موجب تصفیه آب و شفافیت و زیبایی سواحل جزیره کیش هستند.

ادامه مطلب »

  شهرهای استان هرمزگان  

  لیست استانها