کرمانشاه

 ایران‌شناسی: استان کرمانشاه  

  پاوه  

غار آبی قوری قلعه؛ پاوه؛ استان کرمانشاهان (باختران)؛ ایران

پاوه در فاصله 112 كیلومتری شمال غرب شهر كرمانشاه قرار گرفته و 1260 كیلومتر مربع وسعت دارد. شهرستان پاوه دارای سه بخش نوسود، باینگان و بخش مركزی است كه هر بخش آن نیز چندین دهستان را شامل می شود. سازه ها و منازل مسكونی در این شهر به گونه ای طراحی شده است كه در بیشتر موارد پشت بام خانه ای كه در ارتفاع كمتری از دامنه كوه ساخته شده است حیاط منزلی است كه چند متر بالاتر احداث گردیده و به همین دلیل پاوه را شهر "هزار ماسوله" می نامند.
كاوش های باستان شناسانه در این منطقه حاكی است كه شهر پاوه قدمتی بیش از سه هزار ساله دارد. اماكن باستانی و تاریخی واقع در این شهرستان خود گویای این نكته است. در مورد وجه تسمیه شهر پاوه چندین روایت متعدد وجود دارد؛ اما آنچه بیشتر از همه می تواند قابل استناد باشد تاثیر آئین زرتشت در نامگذاری این شهر است.
بیانی دیگر نام پاوه را به پاوه، سردار یزدگرد سوم –آخرین شاهنشاه ساسانیان– منسوب می‌دانند كه جهت جلب حمایت کردها روانه این منطقه گردید و مورد احترام اهالی قرار گرفت. بعدها به خاطر تجلیل از آن سردار، این ناحیه را پاوه نامیدند. قلعه دژ و پاسگه كه هنوز در پاوه وجود دارد بازمانده برج و باروی عهد آن سردار است. ظاهرا در محلی نزدیك پاوه كه اكنون "جنگاه" گفته می‌شود؛ مردم پاوه با سعد وقاص جنگیده‌اند.
منطقه‌ای که‌ پاوه‌ در آن واقع است بسیار خوش آب و هوا بوده و در کنار کوهستان اورامانات قرار گرفته است. مردم این منطقه‌ به‌ گویش اورامی (هورامی) از زبان کردی تکلم می‌کنند که‌ یکی از زبان‌های باستانی ایرانی است. جدا از خصیصه های فرهنگی و قومی شهر پاوه، ‌غار "قوری قلعه" به عنوان بزرگترین غار آبی آسیا، "آبشار بل" منصوب به یكی از خدایان آب، چشم انداز زیبای دالانی كه مشرف بر كردستان ایران و عراق است، روستای زیبای "هجیج" در دل صخره های سنگی و مقبره كوسه هجیج، آتشكده پاوه و آرامگاه "سلطان اسحاق" در كنار رودخانه عظیم سیروان كه مقصودگاه زنان و مردان اهل حق است، بخش دیگری از جاذبه های شهر پاوه است كه به ارزش این شهرستان افزوده است.

منابع:
anoabnini
fa (dot) wikipedia (dot) org
iranyad (dot) ir
paveh (dot) 4t (dot) com
mosleh-paveh (dot) persianblog (dot) com
dairakteb (dot) persianblog (dot) com

  قوری قلعه (غار آبي قوري قلعه؛ پاوه)  

غار آبی قوری قلعه؛ پاوه؛ کرمانشاه؛ عکس از علی مجدفر

در دیار زیبای اورامانات در نزدیکی شهر پاوه (شهر هزار ماسوله) علاوه بر جذابیت طبیعت زیبا و فرهنگ اصیل؛ وجود یک غار شگفت انگیز، مشتاقان شاهکارهای طبیعت را به خود فرا می خواند. غار آبی قوری قلعه که در 86 کیلومتری جاده کرمانشاه به پاوه قرار گرفته؛ بنا به تحقیقات آنوبانینی؛ به عنوان بزرگترین غار آبی آسیا لقب گرفته است.

ادامه مطلب »

  سلطان اسحاق  

سلطان اسحاق از چهره‌های برجسته آیین علی‌اللهی (یارسان) است. سلطان اسحاق، فرزند شیخ عیسی برزنجه‌ای در اواخر سده ۷ هجری قمری در شهر زور چشم به جهان گشود. در جوانی به تحصیل حکمت، فلسفه و ادبیات پرداخت، بعد به فقه و آیین متوجه گردیده و در بیشتر رشته‌ها مقامی ارجمند یافت. سلطان اسحاق که در سده ۸ هجری قمری می‌‌زیسته، سرزمین های اورامان، جوانرود، گوران و کوه های دالاهو را که برای پیشرفت کار خود مناسب می دانست برگزید و با گروهی از یاران کرد (پیر بنیامین، پیرموسی، پیر داود) زادگاه خود برزنجه و آبادی های شهر زور را ترک و به پریور آمد.

ادامه مطلب »

  شهرهای استان کرمانشاه  

  لیست استانها