سمنان

 ایران‌شناسی: استان سمنان  

  سمنان  

شهرستان سمنان مهم ترین منطقه استان سمنان است که در حد فاصل دو شهر دامغان و گرمسار واقع شده است. سمنان که مرکز استان سمنان است فاصله اش تا تهران 216 کیلومتر می‌‌باشد و از طریق راه آهن سراسری تهران مشهد نیز با تهران در ارتباط است. آب و هوای این شهر در تابستان گرم و در زمستان نسبتا سرد می‌‌باشد.
تاریخ بنای اولیه این شهر به طور قطع و یقین مشخص نیست. کلمه سمنان با همین هیات در قدیمی ترین کتب جغرافیائی بعد از اسلام آمده است. در حدود العالم درباره سمنان نوشته شده: "سمنان شهرکی است خرم و آبادان و از وی میوه ها خیزد بهتر از همه جا".
گفته می شود: تهمورث در اوایل سلطنت خود برای رسیدگی به امور کشور عزم دیار خراسان نمود. در حین مسافرت؛ از محل سمنان کنونی که در آن زمان به صورت جنگل و ساحل دریا بود دیدن کرد. سمنان در آن زمان جلگه ای وسیع و خوش منظره بود که نظیر آن نقطه را نقاط مازندران و گیلان کنونی باید دانست. از آنجا که محل مذکور مورد پسند تهمورث واقع شد؛ امر کرد شهر بزرگی بنا نمایند و نام آنرا سمینا بنامند. اما عده ای دیگری از مردم سمنان نام اصلی سمنان را سمنون به کسر سین می دانند. می گویند این شهر بنام درویش تارک دنیایی به نام سمنون که در کوه های پیغمبران سمنان می زیسته است بنا گردید و لغت سمنون در اثر کثرت استعمال به سمنان معروف شد.
مسجد جامع سمنان، منار سلجوقی مسجد جامع، خانقاه و مزار شیخ علاء الدوله، مسجد امام، (مسجد شاه یا سلطانی)، گرمابه حضرت، دروازه ارگ، بازار سمنان و بازار شیخ علاءالدوله، قلعه‌های سارو، کوشمغان، دژچرمینه، قلعه کهن‌دژ، قلعه زاوغان، آرامگاه پیر نجم‌الدین، کاروانسرای سنگی آهوان مربوط به قرن پنجم هجری و کاروانسراهای شاه عباسی (صفویه) از جمله مهم‌ترین بناهای باستانی شهر سمنان است. علاوه بر اینها می‌‌توان به آب انبارها، قنات‌هایی با معماری منحصر به فرد و بافت قدیم سمنان نیز اشاره کرد.

منابع:
fa (dot) wikipedia (dot) org
istta (dot) ir
icro (dot) ir
semnan (dot) ir

  مسجد امام سمنان  

این مسجد یکی از مساجد چهار ایوانی و نمونه ای زیبا و منحصر به فرد از مساجد دوره قاجاریه است که در زمان فتحعلی شاه قاجار و به همت حاج سید حسن حسنی و استادی صفرعلی معمار ساخته شده است.
.

ادامه مطلب »

  خانه تدین (خانه تاریخي تدين سمنان)  

خانه تدین در محله عباسیه از زیر مجموعه محله بزرگ ناسار یکی از 5 محله سمنان قرار گرفته است. بنا به تحقیقات آنوبانینی این بنا که متعلق به یکی از تجار معتبر سمنانی بوده همجوار با راسته بازار شمالی-جنوبی سمنان در کوچه ای فرعی واقع شده و احتمالا زمان ساخت آن همدوره به بازار شمالی-جنوبی در دوران قاجاریه بوده است.

ادامه مطلب »

  برج چهل دختران  

در اواسط خیابان حكیم الهی، بین محله كوشمغان و زاوغان سمنان، برج كهنه قدیمی و نیمه مخروبه ای وجود دارد كه به نام برج چهل دختر یا چهل دختران نامیده می شود.

.

ادامه مطلب »

  دروازه ارگ سمنان  

ارگ دولتی سمنان مجموعه ای بزرگ از ابنیه و اماکن مورد نیاز اداره شهر بوده است که در زمان حکومت حاجی بهمن میرزا بهاء الدوله فرزند فتحعلی شاه قاجار بنا گردیده است. عناصر هویت بخش ارگ قدیم را اماکنی چون تلگرافخانه، قراولخانه، آب انبار، حمام، حسینیه و... تشکیل می داده است.

ادامه مطلب »

  شهرهای استان سمنان  

  لیست استانها